Szanowni Państwo,
Chcielibyśmy przekazać Państwu kilka ważnych informacji w zakresie świadczonych usług oraz zawartych z nami dokumentów.
Zdajemy sobie sprawę, że ilość podpisywanych dzisiaj dokumentów oraz wiadomości na temat usług dostępu do Internetu jest ogromna i może być dla niektórych przytłaczająca lub też zbyt chaotyczna. Tym samym poniżej spisaliśmy i przedstawiamy Państwu w sposób możliwie jak najbardziej czytelny i zrozumiały wszystkie ważne informacje, które dotyczą naszych dokumentów w taki sposób, by nie pozostawiać Państwu wątpliwości w zakresie użytkowania naszych usług.
Informujemy, że od dnia 1 stycznia 2022 roku wprowadziliśmy nową ofertę, która zawiera uzupełnione zapisy ważne w naszej współpracy. Ci z Państwa, którzy nie będą mieli okazji przedłużyć zawartej z nami umowy, na nowych warunkach, proszeni są o zapoznanie się z poniższymi zapisami.
- Prędkości pobierania i wysyłania Internetu na wszystkich naszych dotychczasowych dokumentach były pokazywane w formie XX ukośnik YY (np. 20/10), gdzie pierwsza wartość to zawsze prędkość pobierania usług, a druga znajdująca się za ukośnikiem to prędkość wysyłania.
- Wszystkie nasze usługi dostępu do Internetu świadczymy w jednostkach Megabit na sekundę. Odnosi się to również do wszystkich zapisów, jakie mieliśmy w Cenniku, regulaminach promocji, Regulaminie usług dostępu do Internetu, Umowie i innych. Wartości określane jako M, Mbps lub Mb/s odnoszą się do tej samej jednostki Megabit na sekundę (Mbit/s).
- W roku 2017 na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r. ustanawiającego środki dotyczące dostępu do otwartego Internetu oraz zmieniającego dyrektywę 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dalej: ”Rozporządzenie”) wprowadziliśmy do naszych dokumentów oznaczenia prędkości pobierania i wysyłania danych w ramach usługi dostępu do Internetu. Ogólna nomenklatura określa następujące nazewnictwo: prędkość maksymalna, zwykle dostępna, minimalna. W naszym przypadku określaliśmy prędkość zwykle dostępną prędkością zwyczajnie dostępną, jednak pomimo nieco innej formy, znaczenie tej prędkości jest takie samo. - W ostatniej części pisma załączyliśmy wszystkie najważniejsze informacje wynikające ze zmian wprowadzonych w 2017 roku w jednym miejscu. W Państwa dotychczasowych dokumentach wskazywane informacje są umieszczone w umowie, Cenniku, Regulaminie Promocji i Regulaminie Dostępu do Internetu oddzielnie.
- W aktualnej ofercie dokonaliśmy zmian związanych z nomenklaturą i spójnością naszej oferty. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uprościliśmy jeszcze bardziej nasze dokumenty, by żadne z Państwa nie miało wątpliwości w kwestii zawierania umowy i znaczenia poszczególnych zapisów pakietów i promocji. W dotychczasowych dokumentach nie wszystkie nazwy były podobne lub naprowadzające w łatwy sposób, jednak na pierwszej stronie umowy od wielu lat zamieszczamy wszystkie najważniejsze informacje w zakresie wybieranych przez Państwa warunków. Jeśli na jakimkolwiek etapie współpracy z nami pewne elementy nie byłyby przejrzyste, prosimy o kontakt z nami. Chętnie wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.
- Na stronie www.oxylion.pl w zakładce Regulaminy i Cenniki umieściliśmy obszerny rozdział ARCHIWUM, w którym znajdą Państwa archiwalne Regulaminy i Cenniki i gdyby z jakiś przyczyn Państwa egzemplarze zaginęły w dokumentach lub mailach, w każdej chwili można pobrać w tym miejscu dokumenty z okresu zawarcia umowy.
- Bez obaw! Dotychczasowe nazwy, do których Państwo przywykli na swoich fakturach nie zostaną zmienione do czasu zmiany oferty.
- W aktualnej ofercie dodaliśmy informację przez jaki czas doby mogą Państwo oczekiwać prędkości minimalnych, maksymalnych i zwykle dostępnych (opis w ostatnim punkcie). Informacja ta jest związana Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r. ustanawiającego środki dotyczące dostępu do otwartego Internetu oraz zmieniającego dyrektywę 2002/22/WE w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników , a zatem odnosi się nie tylko do nowo zawartych umów i aneksów, ale dotyczy również dotychczasowych umów i wszyscy Państwo w kwestiach spornych możecie się na ten punkt powoływać.
Skonsolidowane zapisy wynikające ze wskazywanego wyżej Rozporządzenia zawarte w § 6 nowego wzoru Umowy dotyczące wszystkich zawartych przed 1 stycznia 2022 roku umów są następujące:
„1. Operator deklaruje następujące minimalne parametry jakości świadczonej Usługi: Operator oświadcza, że ponad 90% przypadków niewykonania lub nienależytego wykonania Usług usuwanych jest w ciągu 24 godzin od uzyskania o nich informacji a wskaźnik ilości reklamacji na 1000 Abonentów w ciągu jednego miesiąca nie przekracza dwudziestu. Wstępny czas przyłączenia nie przekracza 30 dni od dnia zawarcia Umowy abonenckiej.
2. Operator zastrzega sobie prawo do przerw w świadczeniu Usługi, nie dłuższych jednorazowo niż 12 godzin, spowodowanych koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych, nie więcej jednak niż 48 godzin w kwartale.
3. Operator posługuje się następującymi oznaczeniami prędkości pobierania i wysyłania danych w ramach usługi dostępu do Internetu:
– minimalna, którą Operator zobowiązuje się dostarczać Abonentowi przez całą dobę (z wyjątkiem przerw w świadczeniu Usług), równa 50% prędkości maksymalnej,
– zwykle dostępna, której Abonent może oczekiwać na poziomie 75% prędkości maksymalnej przez 80% doby,
– maksymalna, wskazywana na Umowie abonenckiej w polu Wybrany Pakiet, której Abonent może oczekiwać przynajmniej raz na dobę. Uzyskanie tej prędkości możliwe jest przy sprzyjających okolicznościach, w szczególności przy braku znacznego ograniczenia ruchu internetowego pochodzącego od innych użytkowników, którzy wykorzystują współdzielone zasoby sieciowe. W praktyce Operator dokłada jednak wszelkich starań, by prędkość maksymalna świadczona była przez większość doby i tylko w wyjątkowych przypadkach była niemożliwa do osiągnięcia. Podane wartości liczone są w taki sposób, iż uwzględniają także ograniczenia wynikające z parametrów punktu styku Sieci z zewnętrznymi punktami wymiany ruchu internetowego.
4. Faktycznie dostępna dla Abonenta w danej chwili prędkość dostępu do Internetu uzależniona jest nie tylko od wybranego przez Abonenta pakietu taryfowego, ale i w szczególności od: stopnia obciążenia Sieci w godzinach szczytu, przy nieplanowanym wzroście liczby aktywnych Abonentów lub niepożądanych działań zmierzających do generowania sztucznego ruchu, szczególnie niekorzystnych warunków atmosferycznych (dotyczy łączności bezprzewodowej), ograniczeń technicznych Odbiornika Abonenta (w szczególności routera), korzystania z Usługi na kilku Odbiornikach Abonenta jednocześnie, jednoczesnego uruchomienia kilku strumieni danych, instalacji na Odbiorniku Abonenta aplikacji obniżających prędkość transmisji (antywirus, firewall), korzystania z dostępu radiowego przy niskim poziomie sygnału (znaczna odległość od Sprzętu).
5. Usługa dostępu do Internetu umożliwia Abonentowi uzyskanie dostępu do informacji i treści oraz ich rozpowszechnianie, a także korzystanie z wybranych aplikacji i usług oraz ich udostępnianie. Operator nie ogranicza możliwości połączenia z jakimikolwiek dostępnymi zakończeniami sieci Internet, choć nie gwarantuje jego parametrów w przypadku zasobów zlokalizowanych w sieciach telekomunikacyjnych innych przedsiębiorców. Przepisy prawa oraz postanowienia Umowy (w tym Regulaminu oraz Cennika) mogą wprowadzać szczególne ograniczenia.
6.Dostęp realizowany jest w pakiecie taryfowym wybranym przez Abonenta, przy pomocy Odbiornika Abonenta wybranego przez Abonenta i spełniającego warunki techniczne wynikające ze specyfiki Usługi dostępu do Internetu oraz wymagania określone przepisami.
7. Operator nie limituje ilości przesyłanych danych. Wyższa prędkość przesyłania danych oraz niższe opóźnienia w ich przesyłaniu pozwalają na korzystanie z bardziej zaawansowanych usług. Dla poszczególnych zastosowań można określić następujące przykłady parametrów (dla każdego Odbiornika Abonenta osobno):
– usługi telefoniczne VoIP – 64 kbit/s pobierania oraz wysyłania;
– przeglądanie stron www – 1 Mbit/s pobierania;
– oglądanie wideo w jakości SD – 2 Mbit/s pobierania;
– oglądanie wideo w jakości HD – 6 Mbit/s pobierania;
– oglądanie wideo w jakości 4K – 18 Mbit/s pobierania;
– rozmowy wideo HD ? 1,5 Mbit/s pobierania oraz wysyłania;
– gry sieciowe czasu rzeczywistego – 2 Mbit/s pobierania i 1,5 Mbit/s wysyłania.
8. Faktyczne ograniczenia zapewnianych parametrów dostępu do Internetu mogą negatywnie wpływać na możliwość korzystania z aplikacji, usług czy treści, w szczególności w przypadku, w którym parametry te spadną poniżej wartości wskazanych w ust. 3. 6. Z zastrzeżeniem szczególnych postanowień Umowy (w tym Regulaminu oraz Cennika), w szczególności ust. 9 i 10 poniżej, Operator traktuje wszystkie transmisje równo, bez dyskryminacji, ograniczania czy ingerencji.
9. W celu utrzymania optymalnych warunków dostępu do Internetu Operator stosuje środki zarządzania ruchem, takie jak: kolejkowanie, priorytetyzacja, rezerwacja, czasowa alokacja transmisji, przelewy ruchu i unikanie przeciążeń. Środki te są stosowane nie dłużej, niż jest to konieczne. Operator dopuszcza stosowanie środków zarządzania ruchem w oparciu o zdefiniowane kategorie ruchu wyłącznie w przypadku, w którym okaże się to nieuniknione z technicznego punktu widzenia. Środki zarządzania ruchem nie są dyktowane względami handlowymi.
10. Środki zarządzania ruchem nie blokują, nie spowalniają, nie zmieniają, nie ograniczają, nie pogarszają jakości ani nie faworyzują określonych treści, aplikacji ani usług, z wyjątkiem przypadków, w których jest to konieczne (i jedynie tak długo, jak jest to konieczne), aby:
a) zapewnić zgodność z przepisami prawa lub środkami służącymi ich wykonaniu,
b) utrzymać integralność i bezpieczeństwo Sieci, Usług oraz Wyposażenia,
c) zapobiec grożącym przeciążeniom Sieci oraz złagodzić skutki wyjątkowego lub tymczasowego przeciążenia Sieci, o ile równoważne rodzaje transferu danych są traktowane równo. Środki te mogą spowodować czasowe pogorszenie parametrów świadczonej Usługi, w szczególności wydłużenie opóźnienia, a także ograniczenie prędkości transmisji danych lub jej czasowe wstrzymanie.
11. W przypadku dokonywania przez Abonenta pomiaru prędkości Operator rekomenduje, aby pomiar ten dla swojej dokładności i wiarygodności przeprowadzony był przy łącznym spełnieniu następujących warunków:
a) pomiaru dokonuje się na Odbiorniku Abonenta podłączonym bezpośrednio do Wyposażenia poprzez połączenie kablowe,
b) podczas dokonywania pomiaru do Wyposażenia nie mogą być podłączone żadne inne Odbiorniki Abonenta korzystające z usługi dostępu do Internetu,
c) na Odbiorniku Abonenta, na którym dokonywany jest pomiar, nie powinny działać w momencie dokonywania pomiaru żadne programy lub usługi systemowe (np. svchost.exe dla systemu Windows) wykorzystujące usługę dostępu do Internetu,
d) na Odbiorniku Abonenta powinny być wyłączone wszelkie programy, usługi, sterowniki, które dodatkowo filtrują, skanują, optymalizują czy przekierowują pakiety danych (np. antywirus, zapora internetowa, oprogramowanie typu VPN i podobne),
e) Odbiornik Abonenta powinien być wolny od złośliwego oprogramowania (np. trojany, wirusy),
f) karta sieciowa Odbiornika Abonenta, na którym dokonywany jest pomiar, powinna mieć zainstalowane oficjalne i aktualne sterowniki w stabilnej wersji i mieć parametry umożliwiające uzyskanie prędkości uzgodnionych z Operatorem,
g) konfiguracja sprzętowa oraz programowa Odbiornika Abonenta powinna spełniać minimalne wymagania wydajnościowe związane z możliwością pobierania oraz wysyłania danych z prędkością uzgodnioną z Operatorem,
h) Odbiornik Abonenta, na którym dokonywany jest pomiar, nie powinien wykorzystywać funkcji udostępniania Internetu,
i) ustawienia sieciowe karty i parametrów protokołu TCP/IP powinny być zgodne z dostarczanymi przez Operatora i pobranymi automatycznie przez usługę DHCP, PPPoE lub pokrewną z serwera Operatora,
j) w razie wykorzystywania do pomiaru przeglądarki stron www, przeglądarka nie powinna mieć otwartych żadnych innych kart oprócz narzędzia pomiarowego oraz powinna mieć wyłączone wszystkie dodatki, które mogą generować ruch lub filtrować pakiety danych,
k) do pomiaru Abonent powinien wybrać najbliższe geograficznie narzędzie, eliminujące ryzyko wystąpienia zewnętrznych, niezależnych od Operatora, czynników wpływających w sposób istotny na parametry prędkości oraz inne parametry usługi dostępu do Internetu.
12. Znaczące i stałe lub regularnie powtarzające się rozbieżności pomiędzy faktycznym wykonaniem usługi dostępu do Internetu a wykonaniem opisanym wyżej, ustalone przy pomocy mechanizmu monitorowania certyfikowanego przez Prezesa UKE stanowią nienależyte wykonanie Umowy zawartej z Konsumentem.
13. W przypadkach znaczących i stałych lub regularnie powtarzających się rozbieżności pomiędzy faktycznym wykonaniem usługi dostępu do Internetu, a wykonaniem opisanym w ust. 4, Abonentowi przysługuje prawo do reklamacji nienależycie wykonanej usługi, a w wyjątkowych przypadkach do zerwania Umowy abonenckiej, zgodnie z zasadami opisanymi w Regulaminie.”
Liczymy, że powyższe wyjaśnienia ułatwią współpracę z nami.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu.
Pozdrawiamy
Zespół OXYLION